Пројекти
09.12.2016.
Уз подрску Пројекта "Развој безбједности хране и фитосанитарних служби у Црној Гори" објављена је публикација "Захтјеви хигијене за објекте и просторије у којима се производе мале количине примарних производа за исхрану људи".
05.12.2016.
Уз подрску Пројекта "Развој безбједности хране и фитосанитарних служби у Црној Гори" објављена је публикација "Одступања у погледу изградње, уређења и опремања објеката који имају мали обим производње, прераде и обраде хране".
30.11.2016.
Уз подрску Пројекта "Развој безбједности хране и фитосанитарних служби у Црној Гори" објављена је публикација "Процедура за подношење захтјева за одобравање објеката у пословању храном". Циљ објављивање ове публикације је да се субјектима у пословању храном који први пут подносе захтјев за одобравање објекта односно, који тек започињу да обављају дјелатност у пословању храном или започињу нову дјелатности у објектима који су претходно одобрени на што бољи начин представи сами поступак и ток радњи које су дефинисане Законом о безбједнсоти хране.
28.11.2016.
У склопу пројекта “Развој безбједности хране и фитосанитарних служби у Црној Гори” који се финансира од стране Европске уније и уз контрибуцију Минстарства пољоприврде и руралног развоја, данас почиње тронедјељна кампања јачања свијести субјеката у пословању храном. Кампању ће спровести Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове – Сектор за безбједност хране, у сарадњи са ветеринарском инспекцијом, Привредном комором и Специјалистичком ветеринарском лабораторијом.
16.11.2016.
Свака новостворена сорта за коју је поднијет захтјев за заштиту права на биљне сорте се испитује тако што се важне карактеристике те сорте упоређују са карактеристикама једне или више сорти које служе као стандард.
15.11.2016.
Популацији пољопривредног биља које је природно прилагођено локалним и регионалним условима пријети генетска ерозија. Сјеме ових сорти се не може налазити у промету, ако не испуњава прописане услове који се односе на промет сјеменског и садног материјала. Упис чуваних сорти у националну листу је први корак и основа за могућност стављања у промет чуваних сорти.
14.11.2016.
Изузеци од оплемењивачког права прописани су Правилником о листи пољопривредних усјева на коју се односи ограничење оплемењивачког права ("Сл. лист ЦГ" бр. 18/15). Листа пољопривредних усјева на коју се односи ограничење оплемењивачког права не садржи хибриде. Ограничење оплемењивачког права не примјењује се на воће, украсно биље и поврће.
11.11.2016.
Под чуваним сортама подразумијевамо домаће и одомаћене сорте које су прилагођене локалним и регионалним условима. Сјеме ових сорти се не може налазити у промету, ако не испуњава прописане услове који се односе на промет сјеменског и садног материјала.
10.11.2016.
Црна Гора је 24. септембра 2015. године постала 73.чланица Међународне уније за заштиту нових биљних сорти (УПОВ), као још једне међународне организације са којом Министарство пољопривреде и руралног развоја успјешно сарађује на пуноправној основи.
09.11.2016.
Поступак и начин испитивања различитости, униформност и стабилности (ДУС) нових биљних сорти спроводи се у сврху додјељивања оплемењивачког права и признавања сорти. Поступак ДУС испитивања нове биљне сорте обухвата испитивање сорти на огледном пољу и у лабораторији, у складу са поступцима и методама према важећим техничким водичима Међународне Конвенције за заштиту нових биљних сорти (УПОВ Конвенција).